pondělí, 22 červenec 2019
Home Akce Mikulášská besídka 2012

Mikulášská besídka 2012

 

 

1. 12. 2012 se mezi 14.00 a 17:30 na velkém sále Kulturního domu v Koberovech uskutečnil už druhý ročník Mikulášské besídky. Po loňském úspěchu jsem si jako hlavní organizátorka říkala: loni jsem neměla co ztratit, vždyť překvapit může každý, ale obhájit úspěch a ještě k němu i něco přidat, to nebude jen tak - vždyť dnes je každý člověk dennodenně masírovaný filmovými efekty, bohatou výpravou, vtipnými moderátory a krásnými modelkami uměle vytvořených postav... - nic z toho já nabídnout nemůžu! Nicméně jsem se nezalekla a pokusila se ve spolupráci s mnoha dalšími připravit pro děti odpoledne, kde se (doufám) ani chvíli nenudily.

Příprava z mé strany byla náročná a zahrnovala malování kulis a perníčků (plakáty pak vznikly ve škole pod taktovkou paní Radky Huškové, obrázky vytvořily děti z MŠ pod vedením paní učitelek a paní ředitelky Ivy Rutkovské), tvorbu sněhuláků (zde bylo hlavně psychicky nejnáročnější vybrat správné krabice v peňáku a nevypadat při tom jako zloděj - zdravím železnobrodského hlídače), zmuchlání několika stovek použitých papírů na opravdickou sněhovou bitvu, renovace vlka a vymyšlení a zhotovení mikulášských vozíků (to bylo asi nejnáročnější, protože naše kočka se při jejich výrobě poprvé setkala s krepákem a prázdnými roličkami od toaletního papíru a obojí se jí zalíbilo natolik, že jsem vozíky dělala na vícero pokusů; navíc naše děti by zas místo Mikulášů nejraději vozily ve vozíku kočku, což se zas nezamlouvalo mně, jelikož náklad notně převyšoval nejvyšší konstrukční povolenou hmotnost, navíc nebylo možné kočku nijak připoutat, takže její převoz byl riskantní jak pro ni, tak pro vozík). Posledních pár dnů před akcí pak bylo věnováno nákupu sladkostí, kompletování balíčků, přípravě sálu, chlebíčků, nákupu zákusků a nácviku toho, jak bude probíhat nadílka a čertoviny.

Letos se přihlásilo celkem 65 dětí (o 20 více než loni), které si více či méně odvážně šly s básničkou pro nadílku. Nadílka začínala lehce po 16.00, první dvě hodiny byly věnovány diskotéce, na níž podle mého velmi dobře a s citem pro písničky i hluk hrál DJ JJ. Během diskotéky si děti několikrát zasoutěžily (opičí dráha s renovací střechy perníkové chaloupky, ukamenování vlka z Červené Karkulky, mikulášská rallye + stavba sněhuláků, čertí kvíz a závěrečná sněhová bitva) - peníze na ceny do soutěží věnoval Obecní úřad Koberovy a Sbor dobrovolných hasičů Koberovy, za což děkuji. Díky příspěvku Petry a Járy Cvrčkových jsme zase mohli zrealizovat malování na obličej, které podle velkého počtu kočiček, motýlků, pirátů a batmannů mělo také úspěch - tímto zároveň děkuji Vendulce Bínové, která děti pomalovala. Naproti "malovacímu studiu" se nacházel "stánek" ZŚ Koberovy s výrobky dětí - díky i paní učitelce Diblíčkové, která tu s dětmi trávila celé odpoledne.

Něco po 16.00 přišel ten pravý čas na nadílku. Po tajuplném hudebním úvodu do ztichlého sálu doslova vtrhli tři čerti hledající zlobivé děti, které zkrotil až Mikuláš v doprovodu dvou sličných andělů. Během nadílky bylo možné zaslechnout spoustu roztomilých básniček, pronášených povětšinou lehce roztřeseným hlasem, čerti přeci jen strašili a dělali neplechu během celého odpoledne a jakmile se nějaké dítě o kousek vzdálilo od svých rodičů či prarodičů, mělo namále. Na druhou stranu si ale čerti připravili hned několik vystoupení (zpěv, tanec, balet, zpověď, přetahování provazem, nábor do čertích řad), aby předávání balíčků nebylo stereotypní a bylo i zábavné. Nejvíc pak pobavila Bára Holubová, která při náboru zcela spontánně a velmi intenzivně vykřikla tak, že dva ze tří čertů úlekem spadli z lavičky a třetí to měl jen tak tak. Přitom vypadá spíš jako andílek:)

Přesně o půl šesté se rozloučil Mikuláš s anděly s příslibem, že za rok dorazí určitě zas, po něm odešli ho horoucích pekel i rozdivočení čerti, ale ještě předtím hodili dětem, co vydržely až do konce, zbytek odměn vyhrazených pro toto odpoledne. Po jejich odchodu se do svých domovů odebral i zbytek dětí, podle výrazů ve tvářích nadmíru spokojených. Mikuláš, andělé i čerti byli prostě skvělí...

Příští rok se na Mikulášské sejdeme už 30. listopadu a já doufám, že v podobném počtu jako letos. Nerada bych nějak omezovala počet dětí, na druhou stranu i tahle akce má určitou kapacitu a únosný počet dětí, při kterém si navzájem nebudou "šlapat na hlavu". Do příštího roku ale bude pouze jediné omezení - včasné přihlášení a zaplacení balíčku (převážná většina z vás toto pravidlo respektovalo již letos - za což děkuji), tedy žádné dodatečné přihlašování nebo vlastní balíčky, aby se předešlo zmatkům a případným pochybením. Doufám, že většina lidí toto pochopí. Když nákup a kompletování balíčků děláte v jednom, ve dvou lidech a není to v té době jediná vaše povinnost, tak to jinak ani dělat nejde. V hlavě mám už několik nápadů na nové soutěže, takže se máte na co těšit!

Na závěr bych ráda poděkovala i všem lidem, kteří se podíleli na přípravě a kteří v sobotu byli ve službě. Speciální dík pak Romanu Hubnerovi, který pořídil na 150 krásných fotek (prohlédnout si je můžete ZDE), a panu Jindřichu Kvapilovi, který celou Mikulášskou besídku natočil (1,5hodinový záznam je ke zhlédnutí na kabelové televizi každý den od 17:00).

Čertům zdar a Mikulášům s anděly zvlášť!

Soňa Flégrová

 

 
Kalendář akcí
<<  Červenec 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
293031