čtvrtek, 13 prosinec 2018
Home Muži Soutěže

Soutěže (muži)

HASIČSKÁ NOC POD JEŠTÉDEM 2012

Absolutně největší úspěch soutěžní sezóny: koberovské družstvo mužů v sestavě: Lukáš DRBAL, Petr FLÉGR, Tomáš MAŠEK a Pavel POSPÍŠIL v konkurenci dalších 26 družstev získalo při nočním závodě Hasičská noc pod Ještědem (6.-7. října 2012) výborné 6. místo!

Kluci byli skvělí: v době mezi 21:50 a 04:15 absolvovali 13 rozličných náročných úkolů:

• přenášení pytlů s pískem přes lávku a stavba protipovodňové bariéry,
  • řezání dvou kmenů stromu,
  • přeplutí rybníka na raftu a rychlý transport přivezeného pytle zpět kolem rybníka,
  • přeručkování úseku po provazech,
  • rozhazování a motání hadic,
  • transport a spojování savic v korytu potoka + uvázání uzlů,
  • správné poskládání symbolů požárního útoku,
  • přeskakování pneumatik a jejich přenášení do kontejneru,
  • "přebouchání" 120 kilového železa 20 kilovou palicí po dráze dlouhé cca 2 metry tam a zpět,
  • vyložení materiálu pro požární útok z káry + co nejrychlejší přetáhnutí káry po dráze tam a zpět + opětovné naložení materiálu do káry,
  • přezutí 2 kol nákladního auta,
  • test ze zdravovědy + ošetření zraněné osoby
  • a na závěr úkol pro fajnšmekry: kladina + přeručkování po tyči cca 2,5-3 m nad zemí + přenesení dvou plných pivních sudů po dráze přes překážku + vyšplhání po laně cca 5 m vysoko.

Vše v zásahovém oblečení, botách, veškeré fyzické úkoly také s přílbami a zásahovými rukavicemi. Stanoviště se nacházela v různých vesnicích v okolí, družstva se přemisťovala ve vlastním zásahovém vozidle podle mapy, přičemž řidič musel být člen soutěžního družstva. Úkoly museli plnit vždy všichni, soutěžilo se na čas, rozhodoval součet časů jednotlivých úkolů; zřetel se nebral na čas přesunu.

Při všech týmových soutěžích platí, že družstvo je silné tak, jak je silný nejslabší člen, při této soutěži to platí dvojnásob. Měli jsme velmi dobře pokládané družstvo, každý člen je typově jiný a každý do družstva přinesl výrazné kvality. Kluci šli všechny disciplíny opravdu na doraz, leckdy si sáhli až na dno svých sil. Nikdo se nevyhnul okamžiku krize, kdy byla jen otázka vůle, jestli úkol splní a jestli ho splní navíc rychle. Jejich síla však byla ve vzájemné podpoře a pomoci, bez které by některé úkoly nebylo možné splnit.

Během celého večera a noci panovala velmi dobrá nálada, kluci byli rádi, že je přijelo povzbudit a rozptýlit na poměry ostatních družstev početné osazenstvo fanoušků. Atmosféra se ještě více uvolnila po dojezdu při čekání na návrat zbylých posádek a gradovala brzkých ranních hodinách při slavnostním vyhlašování. Cesta domů v mnoha ohledech (minimálně co se týče oslavných písní) připomínala návrat "zlatých hochů z Nagana", snad jen s tím rozdílem, že neoficiální trenér Bohouš Bína řídil, a tak po návratu artikuloval o poznání lépe než kdysi Ivan Hlinka. Pak už jen zahoukat, umýt auto, uklidit pomůcky a kolem deváté ráno zalehnout k zaslouženému spánku.

Hoši, děkujem!

Soňa Flégrová

HASIČSKÁ NOC POD JEŠTÉDEM 2011

Dne 1. 10. 2011 se naše družstvo SDH zúčastnilo již čtvrtého ročníku Hasičské noci pod Ještědem. Tuto noční soutěž pořádají SDH Zdislava a SDH Český Dub a podílejí se na ní organizačně i ostatní SDH v regionu Podještědska.

Do soutěžního boje vyrazilo dvacet pět čtyřčlenných družstev, to naše ve složení Bohouš Bína, Pavel Pospíšil, Lukáš Drbal, Tomáš Mašek. Start i cíl byl v obci Zdislava, odkud vyrážely posádky ve vlastních zásahových autech (my tedy s naším milovaným Matýskem) k plnění různých úkolů. Jezdili jsme dle mapy. Čas přejezdů nebyl důležitý, počítal se jen čas při plnění úkolu na stanovišti. Startovní čas se losoval, a tak naše posádka vyrazila na trať mezi posledními pár minutami před půlnocí a do cíle dorazila okolo šesté ranní.

Úkoly, které jsme plnili, prověřily naše fyzické i psychické dovednosti a celkovou souhru družstva. Běhali jsme opičí dráhu, řezali klády tupou ruční pilou, sundavali a zase nasazovali kola na náklaďák, ošetřovali zraněnou osobu, pytlovali písek, mlátili 17 kg palicí do 80 kg závaží, lezli po laně, rozhazovali a zase motali hadice, jezdili po rybníce, také jsme dělali požární útok a zašívali utržené knoflíky.

V cíli jsme dosáhli 15. místa, přestože náš věk a příprava byla s ostatními nesrovnatelná. Myslím, že jsme dobře reprezentovali Koberovy, o kterých do té doby většina místních ani nevěděla, že jsou. Zvláštní poděkování patří Buhoušovi Bínovi, který, ať stejně vyčerpán jako my ostatní, bravurně celou cestu řídil. Stejný dík také skupince věrných fandů a fanynek, kteří nás věrně následovali až do cíle. Protože nás všechny soutěž bavila, jsme již přihlášeni i do ročníku 2012.

Další zajímavé informace jsou na http://www.sdh-ceskydub.cz/http://hasici-zdislava.webnode.cz.

Fotky z "Hasičské noci pod Ještědem" najdete zde.

Lukáš Drbal

<<  Prosinec 2018  >>